Curling Nedir? Curling Tarihi

Curling genelde insanların daha çok Kış Olimpiyatları’nda rastladıkları sporlardan bir tanesidir. Fakat curling ya da körling oyununun dünyada büyük bir kitlenin ilgisini çektiği de bilinmektedir. Buz üzerinde bir nevi satranç oyunu olarak görülen bu sporda, hem yetenek hem de şansa ihtiyaç duyulmaktadır.

Curling sporunun tarihi 1500’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Uzun bir tarihe sahip bu spor dalı zamanla insanların ilgisini çekmeye başlamıştır. O dönemde Birleşik Krallık bölgesindeki İskoçya’da ortaya çıkan körling, çok sonraları uluslararası oyunlarda kendisine yer bulmuştur. 1924’teki Kış Olimpiyat Oyunları’nda yer alan körling, 1998 Kış Olimpiyatları’ndan beri düzenli olarak oynanmaktadır.

Curling Oyun Malzemeleri

Curling oyun malzemeleri ya da ekipmanları içinde başta gelen şey tahmin edileceği gibi taşlardır. Taşların ağırlığı standart olup, 19,96 kg’dır. Granitten yapılmış olan taşlara yön verme noktasında oyuncular süpürge kullanırlar. Başlangıçta zaman zaman ev süpürgelerinin kullanıldığı körling mücadelelerinde artık özel yapım süpürgeler kullanılmaktadır.

Önemli ekipmanlardan bir diğeri de şüphesiz ayakkabılardır. Curling oyuncularının ayaklarına giydikleri ayakkabıların çıkarılabilir yüzeylere sahip olduğu görülür. Kaygan yüzeyli tabanlar sayesinde, atışını gerçekleştiren sporcular sonrasında daha rahat bir şekilde buzun üstünde kalırlar.

Curling Nasıl Oynanır?

Curling hakkında araştırma yapan insanların sorduğu ilk şeylerden biri, bu oyunun nasıl oynandığıdır. Curling nasıl oynanır sorusuna cevaben, bu oyunun dörtlü gruplar halinde iki takım arasında oynandığı söylenebilir. Takımların amacı top görevi gören granit taşı, ‘ev’ olarak adlandırılan daireye atmaktır. Bunun en fazla ve başarılı bir şekilde yapan takım, curling mücadelesini kazanır. İki takımda da oyuncuların en fazla iki atış hakkı olduğu görülür.

Takım kaptanları mutlak suretle son iki atışı yapmaktadır. Fakat kaptanlar bunun öncesinde, diğer takım arkadaşlarının atışlarını yönlendirme şansına sahiptir. End olarak isimlendirilen 10 raund üzerinden oynanan körling oyununda, her bir end’de takımlar son taşı atma hakkına sahip olurlar. Son atışın akabinde, taşı evin merkezine en yakın atan takım maçı kazanır. Curling karşılaşmaları 73 dakika sürmektedir. Bu süre zarfında her iki takım da birer kez mola kullanabilir.

Yorum yapın