Voleybol Nedir? Voleybol Tarihi

Voleybol, fileyle ikiye bölünmüş bir sahanın üzerinde iki takımın karşılaştığı bir spor dalıdır. Voleybol karşılaşmalarında takımlar 6 kişiden oluşmaktadır. Bu oyundaki amaç, voleybol topunu filenin üzerinden rakip tarafın oyun alanına değmesini sağlamaktır. Aynı şekilde oyuncular kendi yarı sahalarına top değmemesi için de savunma yapma amacı taşırlar. Takımların topu rakip alana göndermek için yapabilecekleri hamle sayısı en fazla üçtür.

Voleybol sporunun tarihi 19. yüzyılın sonuna kadar gitmektedir. Bu spor, ABD’de görev yapan William G. Morgan isimli bir beden eğitimi öğretmeni tarafından 1895’te tasarlanmıştır. ABD’den kısa bir süre sonra Avrupa’da da oynanmaya başlayan voleybol sporu için 1947 yılında Uluslararası Voleybol Federasyon (FIVB) kuruldu.

Voleybol Oyuncu Yerleri

Voleybolda her bir oyuncunun özel yeri vardır. Voleybol oyuncu yerleri kapsamında ilk olarak pasörden söz edilebilir. Pasör smaçörlere pas kaldırır; o, oyunu asıl yönlendiren oyuncu görevini üstlenir. Pasör çaprazı ise pasör servis pozisyonuna geçtiğinde öne gelir ve büyük oranda uzun pasla hücüm eder. Smaçör 4 numarada oynar, sahada bu görevi üstlenen iki oyuncu vardır.

Orta oyuncu ise 3 numarada yer alır ve kısa, kurşun paslar ile hücüm eder. Son olarak libero ise takımın altıncı oyuncusu olur. Liberonun forma rengi genellikle takım arkadaşlarının forma renginin tam zıttı olur. Libero oyuncusu sadece kendi bölgesinde görev yapabilir. Ayrıca liberolar maç esnasında servis kullanamazlar.

Voleybol Sahası

Voleybol sahası bir dikdörtgen biçimindedir. Bu saha 18×9 metrekare ölçüsündedir. Buna ek olarak, her yönde en az 3 metre olacak şekilde bir serbest bölge ile çevrelenmiştir. Oyun sahasının üstünde yer alan serbest oyun boşluğunda bir engel olmamalıdır. Bu boşluk, oyun sahası yüzeyinden en az 7 metre yüksek olmak durumundadır. Sahayı çevreleyen tüm çizgilerin kalınlığı ise 5 cm’dir.

Voleybol sahasının yüzeyi düz ve yatay olmalıdır. Pürüzlü ve aynı zamanda kaygan zeminlerde mücadelelerin gerçekleşmesi yasaktır. Resmi müsabakalarda ya tahta ya da sentetik yüzeyler kullanılabilir. Sahanın çizgileri sert bir maddeden olamaz. Filenin yüksekliği ise erkekler için 2,43 metre; kadınlar için ise 2,24 metredir.

Yorum yapın