Yelken Nedir? Yelken Tarihi

Yelken her ne kadar Mısırlılar tarafından M.Ö. 2400’lü yıllarda ulaştırma ve taşımacılık için kullanılsa da günümüzde spor alanında da kullanılır. Yelken sporu adrenalin dolu yapısı ile sporseverlerin heyecanlı maceralar yaşamasına imkân vermektedir. Yelken temel olarak rüzgar kuvvetini kullanarak hareket eden bir yapıya sahiptir.

Rüzgarın gücünün kullanılmasında yelkenin kumaşı önem arz eder. Bu bağlamda kumaşın ne çok sert ne de çok yumuşak olması gerekir. Hem sağlam hem de biraz esnek olmak durumundadır. Yelkenin en torba kısmına, yani çukur bölümünde yelkenin toru denmektedir. Torun yeri ve miktarı, yelkenin rüzgarı kullanma yönünden bir hayli önemlidir.

Yelken Sporu Nasıl Yapılır?

Yelken sporu özelinde araştırma yapan sporseverler, bu sporun nasıl yapılacağını araştırmaktadır. İlk bakışta bu sporun yapılması kolay gibi gözükse de, zaman zaman zorluklar olabilmektedir. Yelken sporundaki temel amaç, önceden belirlenen rotalarda tekne ve rüzgarı birlikte kullanarak hedef noktasına varmaktır. Bu sporun tek başına yapılabilmesi gibi bir grupla yapılması da mümkündür. Yelkenli sporunun bireylere en büyük faydalarından biri, karar verme mekanizmasını geliştirmesidir.

Türkiye’de yelken sporuna yoğun bir ilginin olduğu bilinmektedir. Türkiye Yelken Federasyonu (TYF), Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri ile birlikte hareket ederek pek çok organizasyon düzenlemektedir. Ülkemizdeki federasyonun asıl eğildiği alan centerboard isimli yarışlardır. Bu yarışlar ortalama 60 ila 70 dakika sürmektedir. Şampiyonalar da 3 ila 7 gün sürer.

Yelkenli Türleri Nelerdir?

Yelkenli sporunu yapmak için sporcuların birer yelkenliye ihtiyaçları vardır. Bu doğrultuda yelkenli türleri nelerdir gibi sorular gündeme gelmektedir. İlk olarak söz edilebilecek yelkenli türü, optimisttir. Bu yelkenli, 8 ila 15 yaş arasında olan sporculara hitap etmektedir. Optimist haricindeki yelkenli türleri ise Lazer, 470, Dragon, Europe, Finn ve Pirat olarak sıralanabilir.

Bu yelkenlerin içerikleri birbirinden farklıdır. Kimi yelkenler iki kişilik mürettebat için tasarlanırken, kimi yelkenlerin kapasitesi ise çok daha fazladır. Yelken türleri seçiminde araçların olimpik sınıfta olup olmaması da önemlidir. Çünkü oyuncular olimpik sınıfta olmayan yelkenler ile Olimpiyatlar’da yarışamazlar. 470 model, olimpik sınıfta olan yelkenlilerden biridir.

Yorum yapın